U agraru strane investicije 432,6 milijuna eura

Bez autora
Mar 30 2011

Nužna su veća ulaganja u poljoprivredu i prehrambenu industriju kako bi se povećala i poboljšala njihova produktivnost i kvaliteta. Svaki oblik ulaganja u poljoprivrednu i prehrambenu industriju je dobrodošao bilo da je riječ o domaćim ili stranim ulaganjima. Investicije su potrebne, jer je od 23,8 milijardi eura stranih ulaganja u Hrvatsku od 1993. godine u prehrambeni sektor uloženo 432,6 milijuna eura. Cilj je modernizirati i povećati proizvodnju hrane, što je nužnost da bi određena proizvodnja mogla opstati na otvorenom tržištu. Na početku ove godine zabilježeno je povećanje izravnog izvoza poljoprivredno-prehrambenog sektora za 36 posto, uz smanjenje uvoza za 1 posto. U strukturi tog izravnog izvoza najznačajnije je tržište EU-a koje sudjeluje s 45 posto izvoza poljoprivredno-prehrambenog sektora. Osim toga, Hrvatska sa svim zemljama u regiji, a posebno s onima u Cefti, ostvaruje robni suficit.

U agraru strane investicije 432,6 milijuna euraNužna su veća ulaganja u poljoprivredu i prehrambenu industriju kako bi se povećala i poboljšala njihova produktivnost i kvaliteta, kazao je u srijedu Petar Čobanković, potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, na konferenciji »Financiranje ulaganja u prehrambenoj industriji«, koju je organiziralo Njemačko društvo za ulaganje i razvoj - DEG i nekoliko banaka.

Čobanković je istaknuo da je svaki oblik ulaganja u poljoprivrednu i prehrambenu industriju dobrodošao bilo da je riječ o domaćim ili stranim ulaganjima. Investicije su potrebne, jer je od 23,8 milijardi eura stranih ulaganja u Hrvatsku od 1993. godine u prehrambeni sektor uloženo 432,6 milijuna eura. »Cilj je modernizirati i povećati proizvodnju hrane, što je nužnost da bi određena proizvodnja mogla opstati na otvorenom tržištu«, kazao je ministar. Dodao je da je povećanje konkurentnosti posebice važno u kontekstu ulaska Hrvatske u EU.

Napomenuo je i da je na početku ove godine zabilježeno povećanje izravnog izvoza poljoprivredno-prehrambenog sektora za 36 posto, uz smanjenje uvoza za 1 posto. U strukturi tog izravnog izvoza najznačajnije je tržište EU-a koje sudjeluje s 45 posto izvoza poljoprivredno-prehrambenog sektora. Osim toga, Hrvatska sa svim zemljama u regiji, a posebno s onima u Cefti, ostvaruje robni suficit. Ministar smatra da je Hrvatska zemlja s velikim potencijalom, spremna je za domaća i inozemna ulaganja te vjeruje da će se ulaganja u poljoprivredni i prehrambeni sektor dugoročno isplatiti.

Kako se čulo, od svih sektora u najtežoj je situaciji svinjogojstvo, jer je jako povećana cijena stočne hrane, ali i uvoz odojaka. Predstavnici DEG-a istaknuli su da Hrvatska, u koju su već investirali 170 milijuna eura, ni po čemu nije rizična za strane investicije. No, cijene su u Hrvatskoj više u odnosu na druge zemlje, a kupovna moć je na 60 posto one u EU. Kao potencijale za ulaganja vide u području maloprodaje i veleprodaje, vinogradarstva, proizvodnje pića i sokova, konditorske industrije, gotovih jela, prerade mesa i pekarskih proizvoda.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik